בעיות נפוצות

הרפואה הסינית מטפלת במגוון רחב של בעיות רפואיות ומצבי חוסר איזון של הגוף ותורמת להקלה משמעותית בכאבים ובסימפטומים שונים הנלווים לכל מצב.

את החומר המתפרסם כאן אספתי מהרשת – מפרסומים בתחום הרפואה הקונבנציונלית ובתחום הרפואה המשלימה.

ראיתי לנכון לרכז את הבעיות האורתופדיות להן אני נותנת מענה. המידע הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה חלק מהאבחון או מהטיפול עצמו.

 

כאב בעקב הרגל – דורבן 

כאב בעקב הרגל הוא כאב שכיח המופיע אצל חלק ניכר מאוכלוסיית העולם. הגורם השכיח ביותר הוא ה"דורבן".

הדורבן הוא דלקת בחלק התחתון של העקב, הנקרא "החיתולית הכפית." החיתולית הכפית היא רצועה רחבה וארוכה הנמתחת לאורך תחתית כף הרגל, מקשרת בין העקב לבין כל אחת מהאצבעות ותומכת בקשת כף הרגל.

עומס יתר יכול להזיק לרקמות הרצועה ולגרום לדלקת ולכאבים. דורבן הוא מצב דלקתי בחיבור של הרצועה לחלק הקדמי התחתון של עצם העקב.   

קראו עוד...

 

כאבי ברכיים

מפרק  הברך בנוי מעצמות ושרירים המחזיקים את כל החלק העליון של הגוף.

תפקיד השרירים הוא להניע את המפרק, לכופף וליישר את  הברך. עמוד השדרה התחתון מעצבב את הרקמות ואת תחושות הלחץ הכאב והטמפרטורה.

דלקת, עומס או פגיעה עלולים לגרום לכאבים באיזור הברכיים. 

קראו עוד...

 

כאבי גב

אחד המכאובים הנפוצים ביותר הוא כאב הגב.

מקורם של כאבי גב יכול להיות שרירים, עצבים, עצמות, מבנה לא שגרתי של עמוד השדרה או מתח ולחץ נפשי.

כאב הגב יכול להיות חד פעמי או כרוני ועלול להקרין על איברים אחרים.

עמוד השדרה מעצבב את כל הגוף. פגיעה באיזור מסוים בגב יכולה להוביל לכאבים הן בגב והן באזורים אחרים בגוף.

ברוב המקרים כאבי גב לא מצריכים התערבות, במיוחד כשהמצב נסבל. כאשר אחד מסיבי השריר בגב משתנה מתחיל כאב גב וההמלצה הראשונית לטיפול היא תנועה.

קראו עוד...

 

מרפק טניס/ גולף

מרפק טניס (באנגלית  (Lateral epicondylitisמתאר מצב של כאב/דלקת  באזור המרפק על רקע נזק לגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה. הכאב מופיע בגלל מאמץ  לקוי במשחק טניס או במשחק רקטות. יש מצבים שמרפק טניס מופיע עקב הנעה סיבובית של שורש כף היד כמו בהברגה.

קראו עוד...

 

כאב בעצם הזנב

עצם הזנב היא חלקו התחתון ביות של עמוד השדרה .העצם מורכבת מארבע חוליות שהתאחו לעצם אחת. בעצם הזנב נאחזים מספר שרירים בהם שריר העכוז הגדול ושרירי העוקץ הנוטלים חלק בהפרשת הצואה. כאב בעצם הזנב היא תופעה מציקה. התופעה מאפיינת אנשים מעל גיל 40, כשהשכיחות גבוהה יותר אצל נשים.

קראו עוד...

 

תסמונת הכתף הקפואה

תסמונת המתארת הגבלה אקטיבית ופסיבית בתנועת מפרק הזרוע (Glenohumeral joint) ללא גורם מבני ישיר ידוע להגבלה זו. בתסמונת כתף קפואה יש שוני בין מטופל אחד למישנהו ולכן יש לעשות איבחון כוללני, כי קיימים מצבים של שיקום ארוך טווח.

שכיחות תסמונת הכתף הקפואה היא בין 2% ועד 5% באוכלוסייה בריאה, ו-10-35% באוכלוסיית חולי הסוכרת.   במקרה של תסמונת הכתף הקפואה חשובה מאוד האבחנה המבדלת כי היא אינה כוללת מגוון מצבים אחרים היכולים לגרום לכאבים והגבלה בתנועה כמו דלקת מפרקי הכתף, שברים, פריקות, קשחת חוליות צווארית (ספונדילוזיס צווארי), מחלת עצב-שריר, כאב קורן ותסמונות רבות אחרות.

קראו עוד...

 

פיברומיאלגיה

 

תסמונת המתארת הגבלה אקטיבית ופסיבית בתנועת מפרק הזרוע (Glenohumeral joint) ללא גורם מבני ישיר ידוע להגבלה זו. בתסמונת כתף קפואה יש שוני בין מטופל אחד למישנהו ולכן יש לעשות איבחון כוללני, כי קיימים מצבים של שיקום ארוך טווח.

שכיחות תסמונת הכתף הקפואה היא בין 2% ועד 5% באוכלוסייה בריאה, ו-10-35% באוכלוסיית חולי הסוכרת.   במקרה של תסמונת הכתף הקפואה חשובה מאוד האבחנה המבדלת כי היא אינה כוללת מגוון מצבים אחרים היכולים לגרום לכאבים והגבלה בתנועה כמו דלקת מפרקי הכתף, שברים, פריקות, קשחת חוליות צווארית (ספונדילוזיס צווארי), מחלת עצב-שריר, כאב קורן ותסמונות רבות אחרות.

קראו עוד...

 

כאבי צוואר

מרפאים בתחום המגע רואים את כאבי הצוואר ככאב פיזי ממקור מנטלי. הצוואר – מקום שעול העולם רובץ עליו.

אם נדבר במונחים רפואיים – מקורו של כאב הצוואר בעומס על חוליות הצוואר. הצוואר נושא בעומס הראש ואחראי על טווח התנועה שלו, בנוסף, חוליות הצוואר מעצבבות את החלק העליון של הגוף ידיים, ראש, צוואר ושרירים.

קראו עוד...

 

פריצת דיסק/ בלט דיסק/ כאב בעמוד השדרה

עמוד השדרה הוא איבר הנמצא לאורך חלקו האחורי של הגוף - מתחיל בבסיס הגולגולת ומסתיים באגן. עמוד השדרה מורכב בעיקר מ 33 חוליות הנמצאות זו על זו. בין חוליה לחוליה יש דיסק מרקמה חזקה עם חומר צמיגי שתפקידו למנוע זעזועים ולהפוך את עמוד השדרה ליציב וגמיש.

עמוד השדרה מוליך דרכו את חוט השדרה שמעביר מידע ממערכת העצבים המרכזית במוח לכל חלקי הגוף – מידע תחושתי, תנועתי ואוטונומי כמו כיווץ והרפיה של כלי דם, הנעת מערכת העיכול, נשימה, פעולת הלב וכו'.

פריצת דיסק נוצרת כאשר הדיסק הבין חולייתי ניתק ממקומו ונוצר מצב ששתי חוליות יושבות זו על זו ללא חייץ ביניהם. העצב נותר לא מוגן כך שנוצר כאב.

עקמת נובעת מעיוות בצורת האות S של קשתות עמוד השדרה ויכולה להשפיע על היציבה, ליצור חוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים ולגרום לבלאי מוקדם שהוא סיבה נפוצה לכאבי גב ופרקים.

קראו עוד...

 

דלקת בגיד אכילס

גיד אכילס הוא הגיד החזק והגדול בגופנו. מיקום הגיד ופעילותו מעידים על כך שהוא נושא עליו את כל משקל הגוף. הגיד נוצר מחיבור של שני גידי שרירים ברגל התחתונה  ומחבר את השרירים אל עצם העקב מאחור. כאשר אנו עומדים על קצות האצבעות, הולכים או רצים, הגיד נמתח ומושך אחריו את העקב ואת כף הרגל. מבחינת עמידה בעומס הגיד יכול לשאת עד פי 12 ממשקל גופנו. צורתו של הגיד מזכירה כבל.  לגיד אספקת דם מאוד דלילה ולכן הוא מועד לקרעים, במיוחד בנקודות החיבור עם העקב. רוב הנזק לגיד מתרחש מספר ס"מ מעל עצם העקב. ניתן לשקם קרע חלקי בגיד בעזרת טיפול נכון ומקצועי.

קראו עוד...

 

ראומטיק ארטריטיס - דלקת מפרקים שגרונית

ראומטיק ארטריטיס היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי( כרונית, רב-מערכתית, הפוגעת בעיקר במפרקים וגורמת להרס הדרגתי ולעיוות המפרק. המחלה מאופיינת בדלקת רב-מפרקית, היקפית וסימטרית, פעמים רבות בשילוב פגיעה מערכתית מחוץ למפרקים. דלקת מפרקים שגרונית אינה "רק" מחלת  מפרקים אלא מצב המערב מערכות נוספות.

בשנים האחרונות, מצטברות העדויות אודות הקשר בין דלקת מפרקים שגרונית לבין מחלות קרדיו-וסקולריות עם שכיחות גבוהה יותר של אוטם שריר הלב ואירועים מוחיים בהקשר ישיר לתהליך הדלקתי הממושך. 

כמו כן יכולים להופיע יובש בעיניים או דלקות עיניים מסוגים שונים, יובש בפה ופגיעה בעצבים בגפיים או בחוט השדרה כתוצאה מלחץ ישיר שהוא תוצאה של התהליך הדלקתי, או עקב תהליך של דלקת בכלי הדם המזינים את העצבים.

קראו עוד...

 

תסמונת התעלה הקרפלית

התעלה הקרפלית היא  מנהרה הנמצאת בשורש כף היד. בתוך המנהרה ישנם מבנים העוברים מהאמה לכף היד:  גידים של שני שרירים שאחראיים על כיפוף האצבעות ושריר נוסף שאחראי על כיפוף האגודל. למנהרה יש חשיבות קלינית. בזמן שעצב נלחץ בתוך המנהרה ,הוא גורר כאבים בכף היד. התופעה שמלווה את הלחץ גורמת להירדמות עיקצוץ או כאב של שורש  כף היד. 

קראו עוד...

 

כאבי ראש

אחת התלונות הנפוצות היא התלונה על כאב ראש. מדברים עליו בבית, במשרד, ובתשדירי הפרסומת באופן יומיומי. הוא מתחיל מבעיות יומיומיות שקשה לנו לפתור וממשיך לכאב ראש אמתי המקשה עלינו לתפקד. אין לזלזל בכאב ראש  במיוחד אם הוא תוקף לעתים קרובות. כאבי הראש מהווים סיבה שכיחה לפנייה לעזרה רפואית ולשימוש יתר בתרופות.

קראו עוד...

 

מיגרנה 

צורה נפוצה של כאב ראש, בדרך כלל אינטנסיבי מאוד ומגביל את הפעילות עד להשבתה מוחלטת. המחלה מוכרת עוד מימי קדם. היוונים קראו לה כאב של חצי ראש.

התקף מיגרנה יכול להגיע לעוצמה של כאב בינוני עד חזק ולהימשך 4 עד 72 שעות.

קיימים צירופים שונים לכאב המיגרנה: פועם, חד צדדי, עם בחילה/הקאה.

ישנם מקרים של אי יכולת להיחשף לאור יום או לרעש.

למיגרנה שתי צורות - עם אאורה או בלי אאורה.

אאורה היא תופעה נלווית למיגרנה היוצרת שינויים תפיסתיים בראייה, שמיעה, תחושה או ריח.

קראו עוד...

 

תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg- Calve'- Perthes Disease) 

תסמונת הפוגעת במפרק הירך, בעיקר אצל ילדים ומתבגרים, לאחר היווצרות נמק בעצם הירך. הפגיעה האופיינית לתסמונת היא עיוות שעלול לגרום למגבלות בטווח התנועה של המפרק.                                                      

התסמונת נוצרת עקב פגיעה באספקת הדם התוך-גרמית של ראש הירך (אפיפיזה) בגיל הגדילה, הגורמת לנמק חלקי או תת-שלם של העצם. בשארית העצם שבה נותרת חיוניות יש לתאי העצם יכולת שיקום גבוהה מאוד. הם מסלקים את העצם הנימקית ובונים עצם חדשה.

בתקופת הבניה אזור העצם הנמקי נחלש ומתמוטט וראש הירך מאבד את צורתו הכדורית, תוך שהוא יוצר ראש חדש הנתון ללחצים מכנים סביבתיים שמעוותים את צורתו.

התסמונת פוגעת בעיקר בבנים בגיל בית הספר. ישנם גם מקרים נדירים שהמחלה פוגעת בגיל הגן ובמקרים אלו ישנה נטייה מובהקת להבראה מלאה.

קראו עוד...