כאב בעקב הרגל - דורבן

כאב בעקב הרגל הוא כאב שכיח המופיע אצל חלק ניכר מאוכלוסיית העולם. הגורם השכיח ביותר הוא ה"דורבן".

הדורבן הוא דלקת בחלק התחתון של העקב, הנקרא "החיתולית הכפית." החיתולית הכפית היא רצועה רחבה וארוכה הנמתחת לאורך תחתית כף הרגל, מקשרת בין העקב לבין כל אחת מהאצבעות ותומכת בקשת כף הרגל.

עומס יתר יכול להזיק לרקמות הרצועה ולגרום לדלקת ולכאבים. דורבן הוא מצב דלקתי בחיבור של הרצועה לחלק הקדמי התחתון של עצם העקב.                                                                                                

גורמים נפוצים:                                                                                                       

מחלות ניווניות – ארטריטיס (arthritis) - דלקת מפרקים שיגרונית  Rheumatoid arthritisהיא מחלה הפוגעת במיוחד במפרקים וגורמת להריסתם ההדרגתית ולעיוותם. המחלה מאופיינת בדלקת רב-מפרקית, היקפית וסימטרית, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מערכתית מחוץ למפרקים.       

עיסוק עקבי בהליכה עמידה או ריצה – אנשים שעיסוקם דורש הליכה, עמידה או ריצה ברוב שעות היום כמו מלצרים, שחקני כדורסל, רקדניות בלט, רצים מקצועיים ומורים, נוטים ללקות בדורבן.

השמנת יתר/עליה במשקל בגלל הריון - גורמת להפעלת לחץ על החיתולית הכפית ויוצרת עומס יתר לא שגרתי על כל הקרסול.       

נעליים לא מתאימות או ישנות -  בחירת נעליים מתאימות חשובה ביותר ליציבות הרגל והגוף. כשיש כף רגל שטוחה או בעלת קשת גבוהה יכולים המדרס והנעל לאזן את היציבה ולפתור את הבעיה.                                     

גיל - השכיחות הגבהה של הדורבן היא ביו הגילים 40-60 זהו הגיל שהמערכת החיסונית נחלשת, הגידים והרצועות נשחקים עקב שימוש מופרז ומיותר ותשומת הלב שלנו נתונה לדברים אחרים כמו ילדים ומשפחה.

                                                                           

תסמינים:

התלונה הראשונה בקליניקה היא כאב באזור העקב  במיוחד בשעות הבוקר או אחרי מנוחה ממושכת. הכאב דומה מאוד לדקירה. ישנם מצבים שהכאב חולף במשך היום וחוזר חלילה רק בשעות הבוקר. רמת הכאב, אופיו ואיכותו שונים מאדם לאדם  ותלויים בגיל במשקל ובבעיות רפואיות אותן נושא המטופל במהלך חייו.

 

טיפול:

ברפואה המשלימה הטיפול בדורבן מתבצע בעזרת דיקור/ מוקסה/ אלקטרו אקופונקטורה.

ברוב המקרים הדורבן דורש סדרת טיפולים, כמו בכל מחלה כרונית, ולכן נדרש שיתוף פעולה של המטופל. שיתוף הפעולה תורם להצלחת הטיפול ולאיכות חיי המטופל.

כדאי לזכור שטיפולים משמרים מדי חודש או חודשיים מקטינים את הסיכוי להישנות הבעיה.