דלקת בגיד אכילס

גיד אכילס הוא הגיד החזק והגדול בגופנו. מיקום הגיד ופעילותו מעידים על כך שהוא נושא עליו את כל משקל הגוף. הגיד נוצר מחיבור של שני גידי שרירים ברגל התחתונה  ומחבר את השרירים אל עצם העקב מאחור. כאשר אנו עומדים על קצות האצבעות, הולכים או רצים, הגיד נמתח ומושך אחריו את העקב ואת כף הרגל. מבחינת עמידה בעומס הגיד יכול לשאת עד פי 12 ממשקל גופנו. צורתו של הגיד מזכירה כבל.  לגיד אספקת דם מאוד דלילה ולכן הוא מועד לקרעים, במיוחד בנקודות החיבור עם העקב. רוב הנזק לגיד מתרחש מספר ס"מ מעל עצם העקב. ניתן לשקם קרע חלקי בגיד בעזרת טיפול נכון ומקצועי.

                                                    

גורמים                                                                                                           

עומס יתר ותהליכים ניווניים - תהליך ניווני הוא לא בהכרח שחיקה הנובעת מעבודה אינטנסיבית. חוסר שימוש יכול אף הוא לגרום לאיבוד עובי הגיד ושחיקה ביכולתו לעמוד בעומס.

גיל – גם הגיל הוא גורם ניווני - במשך השנים עובר הגיד שחיקה כמו יתר רקמות הגוף בעיקר אצל אנשים שלא מקפידים על פעילות גופנית.

דלקות פרקים ומחלות גנטיות ותורשתיות - שוחקות את מבנה הגיד ואיכותו.

חבלות ונזקים יומיומיים – גודל הגיד, מיקומו ותפקידו חושפים אותו לנזקים תכופים – ריצה, קפיצה, ספורט אגרסיבי במיוחד אצל גברים, טראומה כמו נפילה וקפיצה ממקום גבוה עלולים לגרום לקרע בגיד.

                                                                                                                            

תסמינים  

איכות הכאב תלויה מאוד בסוג הנזק. כל אדם חוה את הכאב בדרך אחרת, ישנם כאבים חדים, דוקרים, לוחצים או עמומים. קרע של סיב בגיד שונה מכאב של מתיחה. כאב של דלקת שונה מכאב של קרע.

גם הזמן הוא גורם משמעותי - ישנם אנשים עמידים לכאב הפונים לטיפול רק כשרף הכאב גבוה מאוד. במקרה כזה ישנם צורות של דלקת או קרע ולכן תהליך השיקום שונה. חשוב להיות עירניים לכאב ולהקשיב לגוף.

 

טיפול

אורח חיים נכון המשלב תזונה בריאה ופעילות גופנית, יכול למנוע בעיות אורתופדיות לא מעטות. קיימת הנחה שכאשר יש כאב צריך לנוח. המנוחה תלויה בפציעה ובפתולוגיה. חזרה לשגרה מאוד חשובה על מנת לשקם את הגיד שנפגע. זרימת הדם תורמת להחלמת הגיד ומנטרלת את הרעלים שהצטברו באיזור.

כדאי מאוד לבדוק את הנעלים יתכן ויש צורך במדרסים או החלפת נעליים בלויות.

ישנם מצבים בהם יש צורך בעזרה של אורטופד/כירופרקט/מטפל ברפואה סינית.

עיסוי מקומי יזרים דם לאיזור וישקם את הגיד. ניתן לשלב עבודה בטכניקת שיאצו  - הנעה המזרימה דם לאיזור הפגוע.

ברפואה הסינית משתמשים בדיקור/דיקור עם מוקסה/ דיקור עם אלקטרו אקופונקטורה.

הדיקור משכך את הכאב וכך מאפשר לגוף להחלים ולחזור לשגרת החיים. חשוב לטפל בכאב על מנת לשוב במהירות לשגרת חיים תקינה.

כדאי לזכור שטיפולים משמרים מדי חודש או חודשיים מקטינים את הסיכוי להישנות הבעיה.