פריצת דיסק/ בלט דיסק/ כאבים בעמוד השדרה

עמוד השדרה הוא איבר הנמצא לאורך חלקו האחורי של הגוף - מתחיל בבסיס הגולגולת ומסתיים באגן. עמוד השדרה מורכב בעיקר מ 33 חוליות הנמצאות זו על זו. בין חוליה לחוליה יש דיסק מרקמה חזקה עם חומר צמיגי שתפקידו למנוע זעזועים ולהפוך את עמוד השדרה ליציב וגמיש.

עמוד השדרה מוליך דרכו את חוט השדרה שמעביר מידע ממערכת העצבים המרכזית במוח לכל חלקי הגוף – מידע תחושתי, תנועתי ואוטונומי כמו כיווץ והרפיה של כלי דם, הנעת מערכת העיכול, נשימה, פעולת הלב וכו'.

פריצת דיסק נוצרת כאשר הדיסק הבין חולייתי ניתק ממקומו ונוצר מצב ששתי חוליות יושבות זו על זו ללא חייץ ביניהם. העצב נותר לא מוגן כך שנוצר כאב.

עקמת נובעת מעיוות בצורת האות S של קשתות עמוד השדרה ויכולה להשפיע על היציבה, ליצור חוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים ולגרום לבלאי מוקדם שהוא סיבה נפוצה לכאבי גב ופרקים.

                                                    

גורמים                                                                                                           

ישיבה - הישיבה יוצרת עומס סטאטי על עמוד השדרה. כל החלק העליון של הגוף יושב על החוליות. האדם לא נולד לשבת על כיסא. בישיבה אנחנו מאבדים ומשנים את הקימורים של עמוד השדרה כך שנוצר כאב. רוב הכאבים הם בגב התחתון ובגב העליון. החלק האמצעי של הגב מוגן ע"י כלוב הצלעות והשרירים ובנוסף הוא יותר נייד משאר החלקים שלא זזים כשאנחנו יושבים.

מצב מנטאלי - מתח ולחץ משפיעים על עמוד השדרה. כאשר אנחנו כועסים אנחנו מאבדים באופן אוטומטי מגמישות הצוואר והגב וכל האיזור נוקשה וקפוץ. במצב כזה זרימת הדם לא אחידה ואינה מספיקה, המפרקים נעולים והשרירים מכווצים. כשאנחנו נמצאים במצב כזה אנחנו לא מרגישים ולא מודעים לתוצאות הפיזיות שלו.                                                                                       

טראומה - פציעות ספורט, נפילות או חבלות יכולות לגרום לכאב בעמוד השדרה. בזמן  טראומה יכולה להיווצר פריצת דיסק.

הצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) - חוט השדרה עובר בתעלה בתוך עמוד השדרה. מחוט השדרה מסתעפים עצבים שתפקידם לעצבב את האזור בו הם שולטים. גם לחץ קל מאוד על אחד העצבים עלול לפגוע בתפקוד העצב ולגרום לכאבי גב עזים, נימול, הירדמות, חולשה והקרנת כאב על הרגלים. הגורמים להיצרות מגוונים: טראומה, חבלות, ניוון בגלל בלאי מצטבר ,גיל, והשמנת יתר. הגורם השכיח הוא הגיל (מעל 60). ההיצרויות מתמקדות באזור המותניים והצוואר - אלו האזורים  הנושאים את נטל הגוף.

עומס ובלאי של הדיסק הבין חולייתי גורם לדיסק לבלוט  החוצה, הבליטה גורמת ללחץ על חוט השדרה, וכאשר יש לחץ יש כאב.

בלאי של חוליות עמוד השדרה - חוליות עמוד השדרה מגנות על חוט השדרה, כאשר יש בלאי של החוליות נוצרים זיזים, אלה פוגעים בחוט השדרה. ונוצר כאב. זיז קטן יכול לשבש את פעילות חוט השדרה כשם שגרגיר חול בעין משבש את פעילות העין.

                                                                                                                           

תסמינים  

כאב של פריצת דיסק יכול להתבטא באופן שונה אצל כל מטופל, עוצמת הכאב תלויה בעוצמת הלחץ על העצב או על חוט השדרה. ישנם הרבה מצבים שקיימת פריצת דיסק אבל עדיין אין כאב כי אין לחץ על חוט השדרה או העצב.

במקרים של דלקת של שורש העצב יהיו כאבי גב תחתון, כאב מקרין לאורך רגל ימין או שמאל. לחץ על עצב יכול לגרום לקשיים בהליכה, חוסר שליטה על שלפוחית השתן, הרגשת שריפה, נימול, הרדמות של אחת הרגליים. גם שיעול או התעטשות יכולים להגביר את רמת הכאב.                           

תסמיניה של פריצת דיסק צווארית שונים. עצבי הצוואר מעצבבים את החלק העליון של הגוף. הלחץ על העצב עלול לגרום לכאב באחת הידיים, מגבלה בתנועה ונוקשות של הצוואר. תיתכן גם חולשה מוטורית של אחד השרירים, ייתכנו סימנים של נימול, שריפה או הירדמות של חלק מהיד וישנם מקרים של כאב ראש וורטיגו (סחרחורות).                                                                                    

טיפול

אורח חיים נכון המשלב תזונה בריאה, פעילות גופנית ותרגול נשימות יכול להקל ולמנוע בעיות אורתופדיות לא מעטות. קיימת הנחה שכאשר יש כאב צריך לנוח. האמת היא שמנוחה במיטה מאטה את קצב ההחלמה. פעילות ספורטיבית פורמת את הקשרים והגושים שמצטברים בגוף הכוללים גם לחצים ומתחים יומיומיים. בזמן השינה כל אחד יכול למצוא את התנוחה המתאימה לו עם כריות מתחת לגב או בין הרגליים. חזרה לשגרה מאוד חשובה על מנת לשקם את הרקמה שנפגעה. זרימת הדם מסייעת לרקמה להחלים ומנטרלת את הרעלים שהצטברו באיזור.

כדאי מאוד לבדוק את הנעלים יתכן שיש צורך במדרסים או החלפת נעליים בלויות.

ישנם מצבים בהם יש צורך בעזרה של אורתופד/כירופרקט/מטפל ברפואה סינית.

אחד הסימנים לבעיה אקוטית הוא כאשר העצב לוחץ ואין שליטה על הסוגרים או לחילופין הכאב כל כך גדול ובלתי נסבל.                                                                                 חשוב להיות עירניים. גם החלפת הכיסא שעליו אנו יושבים ושינוי קל באורח החיים יכולים לעזור.

עיסוי מקומי יזרים דם לאיזור וישקם את הרקמה.

ניתן לשלב שיאצו ולייצר הנעה שמביאה לזרימת דם מוגברת לאיזור.

ברפואה הסינית משתמשים בדיקור /דיקור עם מוקסה/ דיקור עם אלקטרו אקופונקטורה.

הדיקור משכך את הכאב ומאפשר לגוף להחלים ולחזור לשגרת חיים תקינה.                         

כדאי לזכור שטיפולים משמרים מדי חודש או חודשיים מקטינים את הסיכוי להישנות הבעיה.