רפלקסולוגיה

מהות השם רפלקסולוגיה הוא השתקפות הגוף בכפות הרגליים. כלומר כפות הרגליים הם איבר המייצג את הגוף ואת האיברים בגוף.                                                              

הרפלקסולוגיה החלה את דרכה כבר לפני כ 3000 שנה. בתחריטים ממצרים העתיקה ניתן למצוא עדויות לכך שהמצרים הקדמוניים הכירו בקשר בין כפות הרגליים לריפוי הגוף.                      

הרפואה הסינית רואה בכף הרגל את ה"לב השני של גוף האדם" והיא מייחסת חשיבות רבה לטיפול ולשמירה על בריאותה. מלבד ההיבט הפיזי של הגוף, ניתן באמצעות הטיפול בכף הרגל לזהות גם מצבים של חוסר איזון נפשי או רגשי אצל המטופל. תפיסת היסוד של הרפואה הסינית רואה באדם מכלול שלם שמורכב מגוף, רוח ונפש, על כן יש להתייחס למכלול זה בכל טיפול בבעיה בריאותית כזו אחרת.                                                                                                                                                                                בשנים האחרונות נרשמת הכרה הולכת וגוברת בסגולותיה המיוחדות של השיטה, והשימוש בה הופך למקובל יותר ויותר על ידי הממסד הרפואי, כטיפול משלים לזה הקונבנציונלי של הרפואה המערבית. 

שיטת העבודה ברפלקסולוגיה היא ע"י מרידיאנים  ומפה המתארת את אברי הגוף ואת מיקומם בכף הרגל המקביל למיקומם בגוף הפיזי.

 

לדוגמה: לאדם יש שתי כליות ולכן אנחנו נראה סימון של שתי כליות בכפות הרגליים. הכבד יהיה בחלקו הגדול  על כף רגל ימין וחלקו הקטן  על כף רגל שמאל. הטחול יהיה רק על כף רגל שמאל. הבהונות מייצגות את הראש ושאר האצבעות את אזור חגורת הכתפיים, החושים, העצבים ומערכת הלימפה עליונה.                                                                                                       

הרפלקסולוגיה היא שיטת טיפול, ריפוי ומניעה. בטיפול רפלקסולוגי המטפל לוחץ ומניע את כפות הרגליים במקומות הרלוונטיים. ועל ידי כך מזרים דם לכפות הרגליים באזורים המשפיעים על חלקים בגוף שלא מקבלים תשומת לב מספקת.

העבודה על כפות הרגליים היא טכניקת ריפוי טיפול ומניעה לכל אברי הגוף:

פתרון בעיות בשלפוחית השתן                                                                           

פתרון בעיות במערכת העצבים                                                                             פתרון בעיות במערכת שלד ושריר                                                                            פתרון בעיות סכרת                                                                   

פתרון בעיות גוף ונפש