תסמונת התעלה הקרפלית 

התעלה הקרפלית היא  מנהרה הנמצאת בשורש כף היד. בתוך המנהרה ישנם מבנים העוברים מהאמה לכף היד:  גידים של שני שרירים שאחראיים על כיפוף האצבעות ושריר נוסף שאחראי על כיפוף האגודל. למנהרה יש חשיבות קלינית. בזמן שעצב נלחץ בתוך המנהרה ,הוא גורר כאבים בכף היד. התופעה שמלווה את הלחץ גורמת להירדמות עיקצוץ או כאב של שורש  כף היד.

                                                    

גורמים                                                                                                           

דלקת הגורמת להיצרות התעלה הקרפלית ויוצרת לחץ על אחד העצבים המעצבבים את אצבעות כף היד. או גורמת לנפיחות בשורש כף היד ולהפרעה לזרם הדם לגידי השרירים                                                                                                          

שינויים מבניים/גנטיים יכולים אף הם להיות טריגר לדלקות והיצרות של התעלה.

                                                                                                                            

תסמינים  

עוצמת הכאב איכות הכאב וזמן הכאב שונים ממטופל למטופל, לא כולם מרגישים את עוצמת הכאב באותה רמה. המאפיין המרכזי הוא חוסר תחושה, נימול וכאב בשורש כף היד, מצב שגורם לירידה בתפקוד היד. בנוסף תחושת "הרדמות" ביד כשהיא נמצאת בכיפוף, מעידה על חסימת כלי הדם.

 

טיפול

אופן הטיפול וזמן הטיפול משתנים מאדם לאדם. יש שדיקור יקל על הכאב והחזרה לשגרה תהיה מהירה ולעתים שיאצו יענה על הצורך. ההנחה היא כי דיקור מוריד את רף הכאב, ובזמן שאין כאב הגוף מתפנה לשקם את הנזק. השיאצו  יכול להשלים את הטיפול בשיקום פיזיותרפי. אני מרבה לשלב דיקור ושיאצו - טכניקות המשלימות זו את זו.                        כדאי לזכור שטיפולים משמרים מדי חודש או חודשיים מקטינים את הסיכוי להישנות הבעיה.